Blog

TELEFON GÖRÜŞMELERİNİN KAYIT EDİLMESİ VE KULLANILMASI SUÇ MUDUR?

•Son günlerde Google Playstore,appstore ve diğer uygulama mağazalarında görüşme kaydedici uygulamalarının indirilmesi rakamlarında büyük artış olduğu görülmektedir.

•Bu tür uygulamalar sizinle karşı taraf arasında yapılan telefon görüşmesinin kayıt edilmesini sağlar.Bu uygulamaları kullanarak sizinle karşı taraf arasında yapılan özel görüşmeyi izinsiz olarak kayıt altına almış olursunuz.

•Bu uygulamalar vasıtasıyla,taraflar arasında yapılan görüşmeleri telefonun hafızasına veya flash belleğine kaydeden uygulamalardır. Uygulamayı kullanan kişi yapmış olduğu görüşme sonrasında görüşme kayıtlarına erişebilir ve tekrar dinleyebilir, bu görüşmeyi başkalarına veya sosyal medyaya aktarabilir.

•Kişiler arasında yapılan görüşmenin diğer tarafın rızası olmaksızın kaydedilmesi suç teşkil etmektedir.Suça ilişkin yasa maddeleri aşağıda ki gibidir.

Haberleşmenin gizliliğini ihlal
Madde 132- (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.

Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 2/7/2012-6352/79 md.) İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.(1)

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması(2)

Madde 133- (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle
dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2)

(2) Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı
aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.(2)

(3) (Değişik: 2/7/2012-6352/80 md.) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde
edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dörtbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.


Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp