Blog

Kripto Para Piyasası

Günümüzde online alışveriş sitelerinden sanal oyunlara kadar yaygın bir ödeme aracı olarak kullanılan kripto para, son yıllarda artık bir yatırım fırsatı olarak değerlendirilmektedir. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı, kripto paranın teknik ve karmaşık yapısından dolayı sosyal medya sitelerinde yer alan ve nispeten daha anlaşılır nitelikteki kripto para analizi ve yatırım tavsiyelerine göre işlem yapmaktadır.

Öte yandan tedavüle girdiği ilk yıldan günümüze kadar hızlı bir yükseliş gösteren kripto para, dolandırıcılıktan kara para aklamaya kadar birçok ekonomik bazlı suça alan açmaktadır. Bu durum haliyle kripto paraya yatırım daveti taşıyan ve sosyal medyada yer alan her analizin veya görüşün güvenilirliğini sorgulatmaktadır.
Kripto paraya yatırım yapmak isteyenler için sosyal medya mecralarında doğru ve güvenilir analistler olduğu kadar, bu konunun ehli olmayan ve dahası yatırımcıları dolandırmaya niyetli kimselerin de bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan kripto paraya yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle doğru kaynakları bulmaları ve olabildiğince farklı kaynaklardan yararlanması önemlidir. Özellikle sahte sosyal medya hesapları üzerinden, ünlü kimselerin ve iş adamların kripto paradan kazanç elde ettiği izlenimini veren, bunun için sahte röportajları kullanmak suretiyle yatırımcıları aldatan ve tuzağa düşürmeye çalışanlara dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte her kripto paraya yatırım yapılmamasını da ifade etmekte fayda vardır. Bilhassa global düzeyde kabul görmemiş, işlem gücü ve teknolojisi zayıf kripto paraların saadet zinciri şeklinde dolandırıcılık yöntemine konu olduğu vakalar azımsanmayacak sayıdadır. Yine, yatırımcıların para ödeyerek aldığı kripto paraları borsada arbitraj faaliyetleri için kullanacağını ve böylelikle kar elde edileceğini vadeden yatırım danışmanlarının, eski yatırımcılara ödenen faizin yeni yatırımcılardan finanse edildiği tipik bir saadet zinciri düzenleyerek yatırımcıları dolandırdığı örnekler de mevcuttur.

Dolayısıyla olağan dışı kar vaatlerini içeren, hızlı ve kolay kazanç elde etmeye yönelik tüm yatırım davetleri ve tavsiyelerine temkinli yaklaşılması gerekmektedir. Ayrıca yatırım yapılması düşünülen kripto paranın White Paper’ını, altyapısını, fiyat performansını ve işlem hacmini gösteren verilerin incelenmesi ve gerektiğinde uzmanından görüş alınması daha güvenlidir. Zira kripto para platformunda sadece birkaç gün içinde bile kaide değer oranda fiyat dalgalanmaları olabilmektedir. Bu nedenle sosyal medyada yer alan uzmanlığı kanıtlanmamış tavsiyelere itibar edilmemesi ve piyasadaki siyasi-ekonomik gelişmelerin bizatihi takip edilmesi elzemdir.


Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp